Monthly Archives: January 2017

W co grają Polacy i co z tego wynika

Choose-Your-Weapon-Dice-Tabletop

Ostatnio pojawiła się taka oto ankieta, która miała pokazać najpopularniejszy system, w jaki się gra w Polsce. I ogólnie wyniki raczej nie zaskakują, chociaż sama ankieta jest taka se i teraz będę darł szaty i miał ból dupy o to, jakie to jest głupie i niesprawiedliwe. Oraz jak przerażające wnioski można z tej ankiety wyciągnąć.

Wpis gorzko-ironiczny. Nie bierzcie wszystkiego do siebie, do serca, na serio. I do tego rzucam trochę mięsem i kaleczę język polski.

Najpierw, dlaczego ankieta jest z dupy.

 • “Zagłosuj na każdą grę w którą zdarzyło Ci się grać w 2016 roku” – jak to mówił dr House, wszyscy kłamią. Nie ma gwarancji, że faktycznie dana osoba grała w takiego Warhammera w zeszłym roku. Równie dobrze mogła grać 5 lat temu, ale głosowała na plus, bo “Łarhamer kórfa”. W drugą stronę, ktoś mógł grać faktycznie w tego Warhammera, ale nie przypadło mu do gustu, i dał minusa. Bo tak. Albo, co mnie zastanawia, taki Conan od Modiphiusa. Gra jeszcze nie wyszła (!!!), ale w Polsce grało w niego już 30 osób. Teoretycznie, jest to możliwe, bo jest quickstart, oraz kompletny w 95% podręcznik został przekazany wspierającym (przez co sam mogłem poprowadzić sesję w zeszłym roku), ale i tak wygląda to nader podejrzanie. Chyba że, ludzie czytają “Conan 2d20”, a myślą “Conan d20”.
 • Jak ktoś nie jest zalogowany, to anonimowo dalej może głosować. I to kilka razy, więc może podbijać wyniki.
 • “Zagłosuj strzałką w dół jeśli nie znasz i nie masz zamiaru grać w daną grę” – i jedziemy. Wszyscy pewnie (strzelam na ślepo z takim wnioskiem) olali te wytyczne (tak jak ja, piszący te słowa), i głosowali minusem na systemy, których po prostu nie lubią. Ale tak szczerze, jak mam nie znać (!!!) i równocześnie wiedzieć na 100% (!!!), że nie mam zamiaru zagrać w dany tytuł. Bije to inżyniera Mamonia i melodie które lubi o całą długość. Plus, ankieta dziwnie zlicza plusy i minusy, co w efekcie daje dziwne wyniki. Jak na przykład takie, że “Dwory Końca Świata” to całkiem popularny w Polsce system, zajmujący zaszczytne 38 miejsce, wyprzedzając na przykład “Kroniki Mutantów”. Pal licho, że równocześnie według ankiety, w “Kroniki Mutantów” grało 6 razy więcej osób, niż w “DKŚ”.
 • Burdel w edycjach tej samej gry. Czasami nawet sam nie wiem, co autor wrzucający dany tytuł miał na myśli. Mamy więc ogólnie “Savage Worlds”, ale i “Martwe Ziemie”. I nie wiem, czy te Deadlandsy, to wersja Classic, czy SW. Czy też wszystko w jednym, bo taki łarhamer też ma najwyraźniej 3 edycje wrzucone do jednego wora. Nie wspominając o tych wszystkich edycjach dedeczków (tylko OSR dumnie się oddzielił, bo wszystko inne dla niektórych grognardów to gunwo i plebs).

A teraz kilka strasznych wniosków i moje przemyślenia.

Ogólnie, królują stare gry i chyba ich kolejne edycje (grane i kupowane z sentymentu). Może to oznaczać:

 • Brak świeżej krwi, grają tylko stare pierdziele, takie jak ja. W większości przypadków stare pierdziele grają z sentymentu ciągle w to samo.
 • Świeża krew jest, ale spotyka w tajemnej mrocznej piwnicy starych guruff, a stare guru rzecze “nowe ohydne jest, tylko Warhammer radość przyniesie ci”.
 • Świeża krew jest, ale to ci z czwartego najpopularniejszego systemu, “Gry Autorskiej”.

I jeszcze garść luźnych uwag.

 • W top 10 jest 7 gier którym dałem minusa…
 • 414 osób gra w autorki, cokolwiek to oznacza.
 • “Dark Heresy” wysoko, gratulacje dla Copernicusa. Ale dalej nie zamierzam grać w obecne edycje.
 • “Savage Worlds” wysoko, prawie 300 osób gra. Ale dużo osób głosowało też na to, by “Weird War II” wyszło po polsku. Jeżeli grają tak, jak kupują (a nie kupują), to ten teges…
 • “Star Wars FFG” wysoko. Praktycznie jedyna nowa gra, która nie była reedycją poprzedniej edycji, która jest w top 10.
 • 140 osób cały czas gra w Dzikie pola. Serio? Komuda, to gdzie trzecia edycja? Chyba, że to tak, głosy z sentymentu, a to przepraszam.
 • “Shadowrun” wysoko, 150 graczy. I strzelam, że chodzi głównie o 5 edycję, bo nawet aktywni fani jacyś tacy są, i zauważalni.
 • Ludzie dalej grają w “Wiedźmina”. Albo to tylko sentyment przemawia przez głosowanie.
 • “7th Sea” takie popularne? Czemu więc się nie sprzedało w Polsce?
 • “Pieśń Lodu i Ognia” nawet wysoko, ale nie przekłada się to na wykresy, przy których Ramel by się uśmiechał.
 • “Apocalypse World” tylko trochę gorzej od PLiO. Chyba, że zobaczy się minusy, i jak bardzo ludzie nienawidzą tego systemu.
 • Prawie 60 osób w Polsce gra w “Kult”. Taaa… Jasne…
 • 80 osób nie chce grać w “Degenesis Rebirth”. Chyba wystarczyło poznać im cenę.
 • OSR tak nisko? Strzelam, że polskie grognardy nie umieją w internet.
 • “The Clay That Woke” na ostatnim miejscu. Sam jestem na nie, bo tematyka w ogóle mnie nie rusza, ale reszta “minusowców” pewnie nawet nie wie co to za gra. Im wystarczy, że gra została dodana do listy przez Petrę. <Troll-mode-on> Mam nadzieję, że następnym razem doda Warhammera.
 • Dużo polskich gier zabrakło na liście.

A to Top 20, jeżeli weźmie się pod uwagę same plusy (i wywali autorki).

01. Warhammer
02. D&D
03. Neuroshima
04. Dark Heresy
05. Call of Cthulhu
06. Savage Worlds
07. Wampir: maskarada
08. Star Wars FFG
09. Wolsung
10. Cyberpunk 2020
11. Legenda 5 kręgów
12. Dzikie Pola
13. Shadowrun
14. WoD (czarna linia, co chyba znaczy podręczniki dla ludzi, ale i tak pewnie wszyscy głosowali jako WoD w całości)
15. Pathfinder
16. Wilkołak (chyba chodziło o nowy)
17. Mage the Awakening
18. 7th Sea
19. Pieśń Lodu i Ognia
20. Numenera

Na pokładzie Exalted – część 14

Bf3

Moja kampania w Star Wars żyje, ale z powodu lenistwa (podobnie ma się sprawa z Grą o Tron) mam pewne braki w raportach. No ale tutaj teraz nadrabiam w bardzo wielkim skrócie co się wydarzyło.

Ekhrihevam z klanu Bakh’tor oraz “F” – po dramatycznych wydarzeniach na Moraband Ekhri postanowił zabrać “F” w jakieś bezpieczne miejsce i porzucić życie wędrownego uciekiniera.

Ree Na’Ley oraz Spark – jako, że temat opuszczenia Exalted i zamieszkania gdzieś razem był już poruszany kilka razy, po opuszczeniu Moraband ta dwójka tez postanowiła opuścić statek.

Wulf – po misji na Cato Neimodia poszedł walczyć z Imperium gdzieś indziej.

RoxyJade, i Herne – Roxy przespała się z Hernem i zostali kochankami. Cały czas oczywiście jest też z Jade, i planuje jak tu zrobić, by wszyscy byli szczęśliwi.

Duncan Porter

Duncan Porter

Duncan Porter – (Human, Hired Gun, Bodyguard) powiązany z Rebelią ochroniarz, “wynajęty” przez Herne do ochrony Jade i Roxy. Początkowo stosunki między bohaterami były chłodne, czy też raczej na poziomie “profesjonalnym”. Ostatnio jednak po kolejnych słownych przepychankach wylądował w łóżku z Jade, ale Roxy patrzy na to krzywo. Prawie zginął podczas strzelaniny na Tark III. Ma dwie cybernetyczne nogi.

Katta Bruzz

Katta Bruzz – zdjęcie nim odstrzelono mu ucho

Katta Bruzz – (Chandra-Fan, Soldier, Medic) przybył na Tark III w poszukiwaniu dwóch porwanych braci. Drużyna mu pomogła w ich odbiciu, w zamian przyłączył się (w raz z braćmi) do załogi Exalted jako nowy medyk pokładowy. Ma dwie cybernetyczne ręce.

ROTS2-1bdroid

2-1B

Droid medyczny 2-1B – zakupiony do Exalted przez Herne, robi za drugiego medyka i asystenta Katta Bruzza.

Ostatnie działania drużyny: Po uratowaniu braci Bruzz, Root przekazała dane o planowanym transporcie brata Roxy, Jessego Kaine. Cała drużyna wraz z Herne ruszyła na jakąś planetę na uboczu z małym garnizonem sił Imperialnych. Tam podczas ataku na placówkę, przejęli wahadłowiec Imperium i ruszyli nim (znaczy Roxy, Duncan, Kappa i R2-D17) ratować brata. Tyle w skrócie.

Następny raport mam nadzieję już napiszę na bieżąco.

Brian-Matyas-Spaceport