O trójkątach w RPG

artur

Jak powszechnie wiadomo (albo i nie) konflikt na sesji rpg nie musi ograniczać się do walki, zemsty, wojny i podziału łupów. Chcę porozmawiać o zazdrości. O tym, co się może stać, gdy pojawi się ten trzeci lub trzecia. O konflikcie moralnym bohatera. O słabościach i chuci.

Część ludzi grających w rpg lubi tworzyć związki, zakładać rodziny i robić wszystko dla wybranka lub wybranki. Takie tam symulacjonistyczne pierdoły jakby to powiedzieli niektórzy. Ogólnie sprowadza się to do tego, że gracz jest szczęśliwy, a jego ukochany NPC (specjalnie pomijam związek dwójki bohaterów graczy, bo te zawsze rządzą się niepojętnymi prawidłami), od czasu do czasu jest porywany przez Wielkiego Złego Bossa.

A teraz drogi Mistrzu Gry pobawimy się w Nolanowskiego Jokera. Po prostu zrobimy rzecz, i będziemy patrzeć jak wali się domek z kart.

W życiu NPC pojawi się ktoś trzeci.

Najważniejsze – nie musi to być od razu zdrada łóżkowa. Przypomina mi się scena z CthulhuTech, gdzie wystarczyło że ukochany jednej graczki na dyskotece zatańczył z pewną egzotyczną pięknością. Graczka chciała rozszarpać “sukę i zdzirę” na miejscu.

Pytanie teraz najważniejsze – co zrobi nasz bohater? Wybaczy? Pobije tego drugiego? Odejdzie? Zabije obydwoje kochanków? Stworzą zgodny trójkąt (kłania się “Savages”)? Lub (oh my God) sam się zabije?

I pytanie niemniej ważne – dlaczego? Bohater wolał szlajać się po podziemiach z kumplami niż siedzieć w domu z ukochaną? Brak zaspokojenia seksualnego, lub niechęć partnera wobec fantazji seksualnych ukochanego? Czar lub inny Urok? Brak potomstwa? Bo MG jest wredny i nie potrzebuje powodu? A może Zeus czy inny Uther podszył się pod bohatera?

Ilu graczy, ile grup, tyle pewnie możliwości (pomijam oczywiście graczy/grupy gdzie takie elementy jak romanse czy zabawa w simsy nie występują).

Sookie-Has-Threesome-Dreams

A teraz coś dla graczy. Nie bądź betonem.

Gracze lubią grać monolitami. Albo są bardziej prawi, paladyńscy i dobrzy niż Matka Teresa, albo bardziej źli i zepsuci niż potomek Stalina, Jasona Voorheesa i Theodora Bundego. Ewentualnie są tak neutralni, że aż nieneutralni.

Monolity nie są złe. Ale zaproponuję wam je trochę skruszyć. Zwłaszcza te dobre. Każdy chyba słyszał o Lancelocie?

Po prostu niech twój bohater zakocha się w nieodpowiedniej osobie. Paladyn w żonie swojego wasala. Barbarzyńca w kobiecie swojego brata. Amazonka w niewolniku innej amazonki. Samurai-Ko (kobieta samuraj, jeżeli nie wiesz co to Legenda 5 Kręgów) w żonie Pana (bo czemu nie?).

Stwórz graczu konflikt, nie bój się.

Oczywiście, ten trzeci w związku nie musi być osobą. To może być bóg (kapłanka lub kapłan żyjący w czystości zaczyna czuć zakazane uczucia do innej postaci), zakon rycerski, korporacja lub Pikachu. Coś co może być równie ważne dla bohatera, jak inna osoba. Ale to raczej temat na inny wpis.

PS. Pamiętajcie, że gracze są różni. Niektórzy zbyt angażują się w imaginowane światy i zdrada ich “wymyślonego ukochanego” może spowodować darcie szat i popsucie stosunków wewnątrz grupy.

Wpis ten pierwotnie pojawił jako wpis do 36 edycji Karnawału Blogowego (październik 2012), w miedzy czasie przekonałem się, że nie tylko ja myślę o “trójkątach”, jako o podstawie napędzania fabuły. Vincent D. Baker zachęca do tego chociażby w Apocalypse World, gdzie pisze wprost, że dobry bohater niezależny to taki, który tworzy trójkąt z dwójką graczy. I nie chodzi tu tylko o zależność typowo seksualną, o nie nie. Ukochany jednego z graczy, nich będzie wrogiem drugiego. I takie tam inne ciekawe zależności 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *