Rzut okiem na 7 numer “Magii i Miecza”.

13590383_526632637527182_2775556326621968280_n

Miałem okazję zaznajomić się z 7 numerem “Magii i Miecza” i tym samym mogę coś napisać więcej o tym nadchodzącym (od grudnia) numerze.

Pierwsze co się rzuca w oczy (jeżeli ktoś przegapił numer poprzedni), to z dumnego napisu na samej górze “Scenariusze Artykuły Almanachy Larpy” wyleciały artykuły i larpy. I właśnie tak wygląda zawartość najnowszego numeru – dużo scenariuszy i tekstów z poradami.

Scenariusze? jest ich pięć. Jeżeli ktoś się zastanawia, czy akurat znajdzie coś ciekawego dla siebie (bo okładkowe “w numerze m.in.” raczej nie powie przeciętnemu graczowi za dużo), to pokrótce je tu przestawię.

Wyspa Zaginionych Dzieci – scenariusz przeznaczony do systemu “Earthdawn”, gdzie odwiedzi się starą i zaniedbaną wieś z mrocznym dworkiem w tle. Jest to scenariusz z elementami dark fantasy i horroru, który według mnie łatwo przerobić pod inne systemy, jak “Warhammer” czy “Shadow of the Demon Lord”.

Bluszcz na Wysokiej Wieży – scenariusz do “Pieśni Lodu i Ognia” z akcją osadzoną w Reach. Mamy damę w opałach i zagwozdkę, co z tym fantem zrobią gracze.

Złoto Sham Creek – scenariusz przeznaczony do “Dealands: Reloaded”. Tutaj też mamy do czynienia z małym zapyziałym miasteczkiem w horrorystycznym klimacie.

Powrót do domu – scenariusz przeznaczony do “Stars Without Number“, systemu SF stworzonego w duchu OSR. Bez problemu da się przerobić pod większość systemów, gdzie lata się po kosmosie. I o ile się nie mylę, jest to zwycięski scenariusz na konkurs “Magii l Miecza”, chociaż nie ma o tym nigdzie wzmianki.

Dawno, dawno temu – scenariusz do systemu “Zapomniana Rzeczywistość“, gdzie przyjdzie nam wcielić się w dzieci z sierocińca, które przedostają się do dziwnej krainy.

Oprócz tego znajdziemy też oczywiście różne almanachy, ale nie tylko. Z uniwersalnych pomysłów na sesję dostajemy “Fabularne Triki” oraz “Melanż Pomysłów“, i duża szansa, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. “To ja strzelam!” to natomiast długi poradnik o broni palnej, bo i temat obszerny. Sam nie należę do targetu takich wpisów, ale pewnie zainteresuje on część osób. Miłośnicy “Zew Cthulhu” mogą poczytać w “W okowach mrozu” o tym, jak wykorzystać Arktykę i Antarktykę na swoich sesjach. Nie zapomniano też o miłośnikach “Warhammera” i w “Ścieżkach Chaosu” znajdą jeden czy dwa pomysły na przygodę.

Na koniec napiszę o “Jaskiniach Złych Bogów“, pastiszowym settingu do “Adventurers!”, napisanym przez śp. Macieja Sabata. Jest to gra, która stara się odpowiedzieć na pytanie, co by było, gdyby pierwszy erpeg był inspirowany twórczością H. P. Lovecrafta, a przy okazji był systemem o łażeniu po lochach i zdobywaniu skarbów. Przeniesiemy się więc na planetę Urd, gdzie obcowanie z Przedwiecznymi to codzienność, a groza i szaleństwo wymieszana jest z kiczem i czarnym humorem. Miłośnicy OSR mogą zaś skorzystać z przygotowanych tutaj różnych generatorów.

I tyle, w wielkim skrócie, co można znaleźć w najnowszym numerze “Magii i Miecz”. Czy zmiany idą w dobrym kierunku? Według mnie tak. Wyleciały gdzieś recenzje – w dzisiejszych czasach w internecie bardzo łatwo jest odszukać takowe, więc nie widzę potrzeby, by pojawiały się w czasopiśmie. Wyleciały felietony i artykuły – i znowu, cudze mojszyzmy można bez większego problemu poczytać w necie (albo pooglądać na youtubie). Natomiast z przygodami i tekstami almanachowymi w sieci już tak wesoło nie jest.

Czy nowy numer jest dla Ciebie? Nie wiem. Ale mam nadzieję, że ten wpis pomoże ci podjąć decyzję.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *