Monty Oum [1981-2015]

1 lutego 2015 roku zmarł Monty Oum. Być może większość z was nie ma pojęcia, kim był ten człowiek, i co on ma wspólnego z RPG. Bo teoretycznie, z RPG faktycznie nie miał nic wspólnego. Praktycznie natomiast jego prace były dla nas, miłośników fajnych nierealistycznych walk w RPG, dobrym źródłem inspiracji. Filmiki tego animatora często były przywoływane przy sesjach do takich systemów jak Exalted, Double Cross czy Armie Apokalipsy. Sami twórcy Armii Apokalipsy w swoich wpisach odwoływali się też do jego dzieł, jak Dead Fantasy i RWBY. Ba, ostatnio nawet podczas luźnej rozmowy ze znajomym dostałem tekstem “fajny serial oglądam, RWBY, fajne walki, chciałbym sesję w Wolsungu w takich klimatach”.

Niestety, Monty Oum odszedł. Można powiedzieć, że los spłatał mu głupią, nieoczekiwaną śmierć. Zmarł na reakcję alergiczną, której nabawił się podczas rutynowej kontroli medycznej. Miał 33 lata, nie minął jeszcze rok od jego ślubu.

Pozostawił jednak po sobie kilka dobrych amatorskich animacji, przyłożył rękę do późniejszych epizodów Red vs. Blue, współpracował z twórcami gier (jak Midway czy Namco Bandai) jako Combat Designer, w końcu zostawił po sobie RWBY, internetowy serial który dalej żyje własnym życiem.

Spoczywaj w Pokoju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *